Openplay.sk

Sebavyjadrenie prostredníctvom hry

  • Autor 
  • Publikované v Hra
  • Prečítané 3112 krát

Hra, ktorú si dieťa riadi samé, je symbolickým jazykom sebaexpresie. Pretože jazykový vývin dieťaťa zaostáva za kognitívnym, komunikuje svoje chápanie sveta cez hru. V hre vyjadruje celú svoju osobnosť. Prostredníctvom hry môže dieťa vyhrať a zvládať skúsenosti, ktoré sú v realite hrozivé, konfliktné a mätúce. Ponúka sa tým odstup od traumatických či ináč zaťažujúcich skutočností.

Hrové akcie, ktoré tieto skutočnosti prehrávajú v symbolickej rovine hry a často i so zmeneným výsledkom, umož�?ujú lepšie sa so situáciou vnútorne vysporiadať, problém zvládnuť, vonkajším okolnostiam sa prispôsobiť.

Hra je pre dieťa vážnou prácou. Je konatívna, vyvíja sa, mení sa. Táto jej akčnosť je zrkadlom veľkej energie, ktorou deti prekonávajú prekážky a učia sa dôležité veci o živote.

Hra, ktorú si dieťa riadi samé, mu poskytuje bezpečie na naplnenie vlastných potrieb. V porovnaní so súťaživými alebo kooperatívnymi hrami, kde hru riadi vedúci je takáto hra terapeuticky najvýznamnejšia. Ani vysoká miera empatie vedúceho hry nie je zárukou, že zvonku riadená hra s vonkajšími pravidlami bude pre konkrétne dieťa psychologicky bezpečná. Takáto hra presne nezrkadlí potreby dieťaťa. Práve naopak - dieťa sa prispôsobuje vonkajším podmienkam hry a nie vlastnými vnútorným impulzom a potrebám.

Voľná hra, kde si dieťa kreuje svoje vlastné pravidlá patrí k významným diagnostickým i terapeutickým nástrojom terapie hrou.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený