Openplay.sk

Ihriská pre naše deti �?? smutne pálčivý problém

Často sa zamýšľam nad žalostnou situáciou ihrísk pre našich najmenších.

Hojdačky. Buď nie sú vôbec, alebo sú nenamaľované a vŕzgajú, nemajú bezpečnostné retiazky a pod nimi tvrdý betón. Preliezky. Nebezpečné, vysoké, železné monštrá sú žiaľ ešte stále pozostatkom komunizmu.

A pod nimi - opäť tvrdé pristátie. Pieskoviská. Keďže nie sú ani kryté ani oplotené, ani udržiavané sú miestom, kde si svoje potreby zabezpečujú nielen deti, ale aj psy, mačky. Nezriedka sa stávajú odpadovým košom pre narkomanov.


Je to vec priorít nás všetkých a vôle kompetentných. Stavy ihrísk odrážajú neúctu a slabú starostlivosť o našich najmenších. Po niekoľko dobrých a nie až tak drahých nápadov a riešení sme sa vybrali do zahraničia.

Rakúsko. Areál ihriska pre deti je oplotený. Vedľa je oplotený areál pre milovníkov domácich zvierat. Do oboch priestranstiev sa vchádza osobitnými bránkami. Všetci sú v pohode, v bezpečí. Plocha pod hojdačkami, či preliezkami je pokrytá buď špeciálnou pružnou hmotou tlmiacou prípadné pády, alebo vysypaná jemným, pekne zaobleným štrkom.

Nórsko. Záhrada škôlky je otvorená po ukončení denného programu pre deti bývajúce okolo. Bránička nie je zamknutá, iba zatvorená. A ihrisko sa užíva a užíva. Ihriská našich škôlok sa neužívajú, neužívajú. A možno by stačil ochotný starý rodič, ktorý sa dohodne s konkrétnou pani riaditeľkou a dohliadne na ihrisko v čase, keď v zariadení nie sú škôlkári. Zariadenie ihriska v Nórsku je pochopiteľne drevené. Nejde o nič zložité. Zopár lát pozbíjaných dokopy a už je na svete auto, či autobus a hurá, symbolická hra sa môže začať.

Zapojte sa do diskusie. Podeľte sa o vaše skúsenosti, nápady a tipy k tejto problematike.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený