Openplay.sk

Bezpečná hra v druhom polroku života dieťaťa

  • Autor 
  • Publikované v Hra
  • Prečítané 3105 krát

Dieťa vo veku od šiestich mesiacov približne do jedného roka je charakteristické zvýšenou fyzickou aktivitou. Dostáva sa do vertikálnej roviny, tým že sa posadí. Neskôr sa táto rovina ešte zvýši, postavením sa na nohy popri pevnej opore a už je len krôčik s prvým samostatným krokom. Tieto významné pohybové medzníky umožnia dieťaťu stále viac samostatne skúmať svoje okolie.

Dôkaz o vývinovom pokroku dieťaťa v tomto období nám podáva i jeho hra. Stále väčšia mobilita úzko súvisí s rozvojom samostatnosti a autonómie dieťaťa. Samostatne si zabezpečiť hračku, ktorú dieťa nielen dosiahne, ale si pre �?u i dôjde znamená kvalitatívny nárast dôvery vo vlastné sily. Dieťa hrá stále aktívnejšiu úlohu v zabezpečovaní si podnetov.

�?lohou dospelého je túto samostatnosť čo najviac podporiť. Rodič ochra�?uje dieťa pred možnými pádmi a údermi zabezpečením prostredia, v ktorom sa dieťa nachádza.
Prostredie, v ktorom sa dieťa v tomto období najčastejšie nachádza a hrou preniká do okolitého sveta, musí byť upravené z bezpečnostného, hygienického i podnetového hľadiska.

Hľadisko bezpečnosti je zvlášť dôležité, pretože dieťa je pohybovo ešte veľmi nestabilné, neisté, preto i ľahšie zraniteľné. Okolie dieťaťa by malo byť príjemne priestranné (čo najviac voľnej plochy na hranie), hrany a rohy pozakrývané, na elektrických zástrčkách bezpečnostné kryty, podlaha mäkká a teplá (vhodné sú napr. karimatky). Pre prípadné pády a prekop�?cnutia je výhodné mať všade veľa vankúšov. Ak sú podlahy klzké, vhodné je používať protišmykové ponožky.

Hygiena je dôležitá, ale nie smrteľne vážna vec. Vysávať denne áno, umývať stále áno, ale dôležitejšie je neustále dozerať na dieťa, čo a kedy dáva do úst. Dieťa všetko okolo seba ohmatáva a preto treba ruky často umývať. Bežná špina mu neublíži. Horšie je to vonku, kde je okolie často znečistené výkalmi psov a mačiek.


�?rove�? podnecovania - stimulácie dieťaťa v tomto veku kvantitatívne rastie. Dieťa potrebuje oveľa viac predmetov na hranie. Tie je vhodné zabezpečovať na základe pozorovania záujmov a schopností dieťaťa. Rodičia i dieťa môžu ostať kúpou neprimeranej hračky značne frustrovaní. Ak hračka presne nekopíruje aktuálne vývinové potreby dieťaťa je zbytočná a dieťa sa s �?ou hrať nebude.


Dieťa sa vďaka svojej prudko sa rozvíjajúcej mobilite stáva stále nezávislejším. Paradoxne však musia dospelí zvýšiť svoju pozornosť a urobiť všetko pre bezpečnú hru ešte veľmi krehkého a ľahko zraniteľného dieťaťa.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený