Openplay.sk

Formy hry dieťaťa v druhom polroku života

Nezávislosť dieťaťa vďaka jeho zvýšenej pohyblivosti narastá. Dôležitým ostáva stála prítomnosť jednej vzťažnej kontaktnej osoby - väčšinou matky. Tým, že je s dieťaťom najčastejšie, najlepšie pozná a rýchlo dekóduje jeho potreby. Je tým, kto dianie okolo dieťaťa riadi a organizuje. Všetci ostatní ľudia, ktorí sa nachádzajú v bezprostrednom okolí dieťaťa - príbuzní, priatelia, cudzí ľudia majú byť „koordinovaní" práve matkou. Práve ona vie najlepšie zvážiť, kto, kedy a ako bude pre dieťa užitočný.

Fyzické hry - dvíhanie dieťatka do výšky, prevaľovanie na priestrannej podložke, nosenie v náručí rozvíjajú jeho telesný komfort. Dieťa sa cíti v pohode, milované, obklopené bezpečím. Upierať dieťaťu hrejivú náruč a pevné objatie a ponúkať len slabú alternatívu kočíka, či postieľky v situáciách, keď si to jasne žiada, nie je správanie, ktoré by správne a citlivo nasledovalo potreby dieťaťa. Názory, že tak dieťa rozmaznáme, už v dnešnej dobe neobstoja.

Sloboda skúmať svoje okolie naberá v tomto období na intenzite. Samostatná manipulácia s hrovými predmetmi prostredníctvom rúk má zásadný význam pri intelektovom rozvoji. Dieťa, ktoré sedí s oporou alebo samostatne si samé podá hračky, ktoré sú v jeho blízkosti, prípadne si ich tiež vyhliadne „zvrchu" a pregúľa sa za nimi. Následne sa s hračkou aj posadí, v rukách a ústach skúma, pohybuje ňou kývaním a trasením, prekladá z ruky do ruky.

Všetky tieto „drobné" nové schopnosti je vhodné zaznamenať ako významné vývinové pokroky dieťatka.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený