Openplay.sk

Samostatnosť dieťaťa v druhom polroku života

Podporovať samostatnosť dieťaťa znamená zareagovať na jednu z najdôležitejších úloh tohto vývinového obdobia a tou je nárast autonómie.

Tým, že dieťaťu pri týchto jeho veľmi markantných snahách „ja sám!" pomôžeme samostatne zvládnuť jednotlivé úkony, vyšleme jasný signál ako si ho vážime a ako mu dôverujeme. Tak môže rásť i jeho vlastná sebadôvera. Všetky medzníky k dosiahnutiu samostatnosti je vhodné zaznamenávať, spolu s konkrétnymi opatreniami, ktoré sme k tomu vykonali.


Ak rodič pobadá, že dieťa si chce fľašku, či pohárik s čajom pridŕžať samé, je čas s dopomocou mu to umožniť. Ak nám dieťa v rámci symbolickej hry predvedie, že „akože" mieša v hrnčeku lyžičkou, ktorú vzápätí dokáže preniesť k ústam a „akože" ochutnať je čas na prvé samostatné pokusy s lyžičkou. Rodič pripraví kašovitejšiu stravu, ponúkne lyžičku, ktorá je špeciálne zahnutá a s úžasom zistí, že dieťa sa naje celkom samostatne. Všetko je otázkou nasledovania dieťaťa, ktoré nám svojim správaním naznačí, kedy nastal vhodný čas, aby to urobilo samé. Na rodičovi ostáva v správnom čase pripôsobiť týmto vyjadreným snahým o samostnosť prostredie a potrebný materiál.

 

Koncepcia OpenPlay

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený