Openplay.sk

Význam "maca" na spanie

Mama: "...a rozprávky je koniec. Tak pusu, zhasneme svetlo a ide sa spinkať.“ Eliška: „Hm, mami, ešte mi daj maca!“

Obľúbené hračky sa vekom menia. V každom období vývinu, uprednostňuje dieťa niečo iné. Naopak „maco“ sprevádza dieťa dlhší čas, niekedy aj do dospelosti. Výber, ktorá hračka bude "maco" je individuálny a závisí od jedinečnosti každého dieťaťa. Často sa stáva, že tomuto výberu napomôžu rodičia, ktorí maca za dieťa vyberú sami. Jednoducho ho položia dieťaťu do postieľky už pri narodení. Niekedy si maca vyberá dieťa aj samé. Pri zaspávaní siahne automaticky po jemu blízkej hračke, ktorá mu v hrozivej chvíli tmy pred zaspávaním, akoby nahrádzala rodiča. Túto skutočnosť potvrdzuje aj význam odborného pojmu: „tranzitný objekt“. Je ním objekt, alebo hračka, ktorá dieťaťu fiktívne nahrádza rodiča. Tranzitný objekt si deti vytvárajú už v priebehu prvého roka života. „Maco“ v tomto prípade slúži dieťaťu ako rozpúšťač jeho úzkosti, ktorá býva spojená s odlúčením sa na určitý čas od vzťažnej osoby – najčastejšie matky.

„Maco“ môže zastávať aj funkciu kamaráta – ochrancu. Stáva sa tak svedkom mnohých detských tajomstiev, túžob a sklamaní. Je dobrým dôverníkom, ktorý to, čo počuje, zaručene neprezradí.

Jednou z významných funkcií „maca“ je aj to, že je nositeľom symbolu domova. Dieťa sa odpútava od rodiny aj prostredníctvom rôznych výletov, škôl v prírode, táborov a pod. „Maca“ si berie dieťa zo sebou ako istou, že nie je úplne samé, že si kúsok domova odnáša so sebou. Okrem toho môže z praktického hľadiska zastať aj funkciu vankúša pre pohodlnejší oddych v dopravnom prostriedku.

V období puberty môže byť „maco“ znovu objavený. V období plnom chaosu a zmien je „maco“ čímsi posledným, stálym, hmatateľným čo ostalo z detstva. Často ostáva so svojim majiteľom až do dospelosti. Aj keď svoju dospelosť a starobu “maco“ často prespí v krabici na povale alebo v pivnici, poznáme prípady, kedy si mladomanžel po svadbe všimne, že s ním posteľ okrem manželky zdieľa aj „maco“. Zvlášť pôsobivé je, ak narodením dieťatka „maco zdedí majiteľa a nový majiteľ „starého maca“.

Aj keď absencia „maca“ v živote dieťaťa pravdepodobne nemá traumatizujúce účinky, jeho prítomnosť a existencia je príjemná a ako som sa snažila načrtnúť – aj významná.

Medvedík, macko, plyšová hračka, zvieratko, Teddy, bába �?? toľkými a ešte aj viacerými inými názvami volajú nielen deti, ale aj ich rodičia hračku, ktorá má jedinečné funkcie a význam. Názvov veľa, ale myslí sa tým jedno a to isté - najobľúbenejšia hračka, alebo hračka pre dobrý spánok, volajme ju pre zjednotenie �??maco�??.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený