Openplay.sk

Hra a citový vývin dieťaťa

  • Autor 
  • Publikované v Hra
  • Prečítané 2641 krát

Symbolická hra dieťaťu umož�?uje opätovne si prehrať niektoré prežité momenty alebo celé situácie z bežného života, ktoré na�? citovo zapôsobili. Vďaka hre sa pozrie a spracuje daný zážitok ešte raz a to hneď na troch úrovniach. Prehrá ho ako filmový herec, riadi ako tvorca a režisér v jednej osobe a zárove�? sleduje akoby z pohľadu filmového diváka zhora z �??vtáčej perspektívy". Dieťa sa hrá na mamičku hovoriac: ??Teraz je akože ráno a moje bábätko sa zobúdza. Veľmi plače. Musím mu dať jesť". Pri pozorovaní detskej hry si musíme uvedomiť, že nejde o presné zobrazenie reality, ale o miešanie reálneho s fantazijným. Rovnako ako vo filme. Pomer fikcie a presného obrazu prežitého býva rôzny.

V symbolickej hre sa dieťa cez bábiku, bábku, postavičku či plyšového maznáčika s niekým stotožní. Hrá sa s vybranou postavou tak, akoby bola napr. ním samým. Svoje pocity a potreby vyjadruje pomocou prostredníka. Dieťa sa večer kúpe so svojou obľúbenou bábikou a po chvíli kričí: ??Mama, bábika Katka už chce ísť z vane von! Bojí sa silno pustenej vody a maco by už chcel ísť spinkať!" Na prechádzke vyhlási: ??Maco je už veľmi unavený. Už ho bolia nožičky, ale domov to ešte vydrží!" Hrou s týmito hračkami oznamuje, čo ono samé potrebuje. V daných príkladoch tlmočí svoje prianie prostredníctvom bábiky a maca.

Hra s bábikami či postavičkami je obrazom citov a vzťahov, ktoré dieťa prežíva. Pomôže mu ventilovať priveľké emócie, ktorých môže byť svedkom. Rozčúlený otec sa vráti z práce domov a rozpráva manželke o nepríjemnom zážitku z práce. O chvíľu počujeme dieťa nahlas sa ozývať z izby vo veľmi podobnom emotívnom tóne, ako otec. Dieťa kričí na svojho maca: ??Zabudol si mi to povedať! Prišiel som tam a nebol si tam!". Občas začujeme, ako si dieťa v hre opakovane prehráva a zvláda tak aj výchovné obmedzenia, ktoré nedávno počulo od svojich rodičov na svoju adresu. ??No, no, no šašo! ?o to robíš?! Toto sa nesmie strihať!"

Pokročilá symbolická hra je plná ??významových skratiek". Umožnia dieťaťu prehrať dlhšiu situačnú sekvenciu a okolitú realitu tak hlbšie spracovať.
- Dieťa sa nemusí úplne zamaskovať a prestrojiť. Stačí kravata na krku, ako symbol otca a už sa cíti byť otcom. Otec odchádza ráno do práce a vysvetľuje synovi:??Ahoj, zase musím ísť do práce! Chlapec si nasadí na krk otcovu kravatu a hovorí: ??Aj ja idem akože do roboty!"
- Dieťa nepotrebuje k dokonalej hre dokonalé hračky. Práve naopak. Stačia celkom obyčajné, vizuálne podobné predmety z bežného života. Mama hovorí: ??Odlož tú palicu!" Dieťa odpovedá: ??To nie je palica. To je metla!"
- V symbolickej hre môže dieťa preskakovať v čase. �??�?asové skratky" mu umožnia rýchlo prehrať, čo je potrebné. ??Už je akože ráno, už som sa vyspinkal". Dieťa v hre preskočí �??spanie" v noci a predstiera, že vstáva.
- Dieťa nepotrebuje v hre vyhrať celú situáciu. Použije �??verbálne skratky. Niektoré časti deja hry nezahrá, len porozpráva. Dieťa nám oznamuje: ??Bol som v robote pre v?tačku". V skutočnosti sa pri hre nepohne z miesta.

Prisadnime si, nenápadne pozorujme, ako sa hra odvíja. Pokúsme sa �??čítaním hry" dozvedieť o svojom dieťati niečo nové a hlbšie porozumieť jeho svetu.

 

Slovné vyjadrovanie malého dieťaťa je spočiatku obmedzené. Nedokáže slovami vypovedať všetko, čo potrebuje a čo prežíva. Informácie o jeho citovom prežívaní a o tom, čo potrebuje, si môžeme doplniť pozorovaním jeho hier. Majú v tomto smere veľkú výpovednú hodnotu. Upresnia nám, čo a ako dieťa prežíva. Pri pohľade na hru ako celok, ucítime jej špecifickú atmosféru. Je zrkadlom prežívaných emócií hrajúceho sa. Niekedy je kľudná, hĺbavá, koncentrovaná, pokojná, inokedy akčná, rýchla, hlučná a prudká. Vnímavý dospelý dokáže �??prečítať", aké emócie sú jej prostredníctvom vyjadrované.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený