Openplay.sk

Hojdanie dieťaťa

  • Napísal(a) 
  • Publikované v Hra
  • Prečítané 3495 krát

Kývavý pohyb „tam a späť" je krátkym vzdialení­m a opätovným priblí­žení­m sa dieťaťa. Ako sa hojdačka kĺže smerom k rodičovi, dieťa sa so širokým úsmevom teší­ na opätovné nadviazanie kontaktu.

Dospelý môže pozití­vny efekt ešte prehĺbiť spievaní­m alebo recitovaní­m do rytmu hojdania. Žiadne mechanické autí­čko na mince, pohybujúce sa za zvukov vtieravej reprodukovanej hudby nemôže nahradiť známy hlas mamy, ktorá svoj spev prispôsobí­ hojdaniu. Takýto mechanický strojček nedokáže na dieťa reagovať.

Kývavý pohyb „tam a späť" je krátkym vzdialení­m a opätovným priblí­žení­m sa dieťaťa. Ako sa hojdačka kĺže smerom k rodičovi, dieťa sa so širokým úsmevom teší­ na opätovné nadviazanie kontaktu.

Dospelý môže pozití­vny efekt ešte prehĺbiť spievaní­m alebo recitovaní­m do rytmu hojdania. Žiadne mechanické autí­čko na mince, pohybujúce sa za zvukov vtieravej reprodukovanej hudby nemôže nahradiť známy hlas mamy, ktorá svoj spev prispôsobí­ hojdaniu. Takýto mechanický strojček nedokáže na dieťa reagovať. Niekedy si dieťa žiada pomalé, pokojné hojdanie - inokedy viac energické. Záleží­ tiež aj od času, kedy dieťa hojdáme. Pred spaní­m alebo tesne po spaní­, keď je dieťa utlmené spánkom bude hojdanie mierne a pomalé. Počas dňa - vonku na ihrisku ponúkne rýchlejšie hojdanie uvoľnenie nahromadenej energie.

Deti môžeme hojdať rôznymi spôsobmi:

  • Malé bábätko položí­me na predlaktie rodiča a s hlavičkou opretou o dlane rodiča ho hojdáme hore - dole, zo strany - na stranu.
  • Tradične sú malé deti uspávané hojdaní­m v kolí­skach či v zavesených koší­koch. Škoda, že sú v súčasnosti kolí­sky vytláčané neprí­vetivými hranatými mrežovanými postieľkami.
  • Hojdať dieťa vo veľkej pevnej šatke, ktorú za konce držia dvaja dospelí­ možno takmer všade. Dieťa v nej leží­ ako v hojdacej sieti.
  • Iným spôsobom hojdania je nosenie detí­ v „klokankách" alebo špeciálne uviazaných šatkách na tele dospelého. Deti prijí­majú upokojujúci rytmus pohybu rodiča a bezpečie blí­zkeho kontaktu.
  • Postupne, ako sa dieťa naučí­ samostatne sedieť, prí­de na rad hojdanie na hojdačke, prevažovačke alebo na hojdacom koní­kovi.

Hojdanie dieťatka je spojení­m rytmu, pohybu a kontaktu. Pravidelný rytmus harmonizuje, rovnovážny pohyb hojdania uvoľňuje, kontakt dieťaťa s blí­zkym dospelým upokojuje. Doprajme deťom hojdanie na rôzne spôsoby. Sami ho intuití­vne vyhľadávajú a vedia prečo.

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste zadali všetky potrebné informácie označené hviezdičkou (*). HTML kód nie je povolený